
Srí Lanka
Čajové plantáže, Nuwara Eliya a britská koloniální architektura, buddhistické a hinduistické chrámy, 8 památek UNESCO (Dambulla, monumentální skála Sigiria, Polonnaruwa, pevnost Galle, posvátná města Kandy a Anuradhapura), národní park Yala, sloní útulek Pinawella, posvátná Adamova hora, tropické pralesy, zahrada koření v Matale, královská botanická zahrada v Peradeniya, dlouhé pláže lemované palmami a rybáři na kůlech. Pikantní pokrmy se zeleninou, rybami a plody moře, rýže, kari, papája, rambutan, mango, lichi, Arak a světoznámý cejlonský čaj.
INFORMACE:
- časový posun: zimní + 4,5 hodiny / letní + 3,5 hodiny
- měna: srílanská rupie (LKR)
- letecká společnost: Emirates, Turkish airlines, flydubai
- doba letu: 10,5 hodiny
- český delegát: ano
- hotely s all inclusive
LETOVISKA:
Galle
Před příchodem Portugalců v 16. století bylo Galle známo jako Gimhathiththa a bylo hlavním přístavem ostrova. Vrcholu svého rozvoje dosáhlo v 18. století během holandské koloniální nadvlády. Galle je příkladem opevněného města postaveného v jižní a jihovýchodní Asii Evropany. Významný přístav je vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance. Zřejmě největším důkazem je Holandská pevnost zabírající úctyhodnou plochu šestatřiceti hektarů, dnes památka UNESCO. Byla postavena v roce 1663 a překonala všechny nástrahy, kterým byla nucena během staletí odolávat. Zatímco město Galle bylo zničeno tsunami v roce 2004, vnitřek pevnosti zůstal kryt vysokými hradbami. Ty chrání vnitřní pevnost, tedy starou část Galle společně s typickými holandskými domy. V pevnosti najdete několik hezkých historických uliček, včetně hotelů a restaurací, muzeí, kostelů a mešit.
Kalutara
Menší turistické město, ležící 40 km jižně od Colomba, v dávných dobám to bylo důležité středisko trhu s kořením. Dnes je proslaveno spíše kvalitními proutěnými výrobky, košíky a chutným ovocem mangosteen. Pláže pokryté zlatavým pískem jsou lemovány nádhernými plamami. Hned u mostu Kalu Ganga se nachází na hlavní ulici buddhistická dagoba Gangatilaka Vihara. U cesty stojí malinká svatyně, u které řidiči zastavují, aby se tu pomodlili za šťastnou cestu.
Weligama
Město Weligama je známé pro nádherné pískové pláže, vhodné pro potápění, ale i surfování. V překladu znamená písečná vesnice. Při odlivu můžete dojít pěšky na malinký ostrůvek nesoucí název Taprobane. V 50. letech tu napsal svoji novelu Paul Bowles. Weligama se proslavila také díky zvláštnímu způsobu rybolovu pocházející původem z jižní Asie. Rybáři sedí na sedátkách připevněných na kůlech, které jsou umístěny ve vodě.
Trincomalee
Nachází se na východním pobřeží ostrova. Samotné města Trincomalee má bohatou koloniální historii. V roce 1617 sem přišli Holanďané, Portugalci přišli až v roce 1624 a vybudovali tu malou pevnost. Holanďané vyhráli roku 1639 město zpět a v roce 1655 se město navrátilo pod nadvládu Portugalců. V roce 1672 získali město Francouzi, ale nakonec ho roku 1782 získali Britové. Pevnost Frederik původně vybudovali Portugalci ve východní části města. Na konci cesty se tyčí skalní pevnost Swami Rock a hinduistický chrám. Můžete se vydat na výlet lodí na Pigeon Island (Holubí ostrov), kde je ideální místo pro potápění a šnorchlování. Kilometry panenských krásných bílých pláží dosud neobjevené a nepříliš známé atraktivní plážové destinace.
PODNEBÍ:
Počasí ostrova je ovlivněno několika monzuny. Na jih a jihozápad přichází monzun od května do srpna, naopak na severní a východní pobřeží přichází monzum v listopadu a trvá do ledna.
JAZYK:
Úředním jazykem ostrova je sinhálština, národním jazykem pak i tamilština. V turistických oblastech se domluvíte anglicky.
MĚNA A VÝMĚNA PENĚZ:
Místní měnou je srílanská rupie, která se dělí na centy 1 rupie = 100 centů. Papírové bankovky jsou v hodnotě 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000. Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25, 50 centů a 1, 2, 5, 10 rupií. Kurz se neustále mění, ale pohybuje se kolem 1USD = 126 Rp. Vzhledem k tomu, že v Čechách nejsou rupie směnitelné, doporučujeme je utratit. Poslední možnost máte před odletem na letišti. Peníze můžete vyměnit ihned po příletu na letišti v Colombu. Dále pak na recepcích hotelů, v bankách. Dnes už nezáleží, zda měníte z EUR či z USD. Obojí kurz je výhodný. Mezinárodně uznávané kreditní karty jsou přijímány ve většině bankomatů, nákupních střediscích a hotelech.
ELEKTŘINA:
V hotelech je užíván elektrický proud o napětí 220-240V, všechny zásuvky mají tři zdířky a adaptér je tudíž nutný. V lepších hotelích jej budete mít již připraven na pokoji, někde Vám jej půjčí na požádání na recepci. Ale raději doporučujeme si koupit před cestou vlastní.
VÍZUM A VSTUPNÍ FORMALITY:
Na Srí Lanku je potřeba vízum tzv: ETA=Electronic Travel Authorization. K jeho vyřízení je nutné zaslat kopii pasu. Poplatek za vyřízení víza je 1200 Kč. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu.Více informací zde.