Nedotčená příroda s činnými sopkami, kráterovými jezery, ledovci, krápníkovými jeskyněmi, termálními oblastmi s gejzíry a prameny a maorskou kulturou s tradičním tetováním, dřevořezbou a tanci se zpěvy. 3x UNESCO (národní park Tongariro s mnoha druhy endemických zvířat, Te Wahipounamu – ledovcové fjordy se skalními útesy a vodopády, sub-antarktické ostrovy s koloniemi 126 druhů ptáků). Wellington je nejjižnějším hlavním městem světa. Tradiční kuchyni s jehněčím masem na bylinkách doplňují sladkovodní i mořské ryby se zeleninou, plody moře a tropické ovoce.
Klima je na většině území Nového Zélandu mírné oceánské, na severu země pak subtropické. Hlavní turistická sezóna trvá od listopadu do dubna. Rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě nejsou příliš velké, počasí je však rychle proměnné. Mírné a vlhké podnebí udržuje mořský chladný vítr. Prší pravidelně a přeháňky jsou časté i přes léto. Průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 28°C a v zimě spadá pod 15°C.
Úředním jazykem v zemi je angličtina a maorština.
Hlavní měnovou jednotkou je novozélandský dolar (NZD), rozdělené na 100 centů. Na směnu doporučujeme USD nebo EUR. Výměna peněz je nejspolehlivější na letišti či v bankách nebo v autorizovaných směnárnách. Kreditní karty, stejně tak jako cestovní šeky jsou běžně akceptovány.
V hotelech je užíván elektrický proud o napětí 220-240 V. Zásuvky jsou stejné jako v Austrálii s plochými zdířkami a je tedy nutný adaptér.
Na Nový Zéland platí bezvízový styk. Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Nového Zélandu bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu.
Více informací zde.