Čína
5000 let stará historie, kultura a náboženství dávných dynastií, buddhismus, konfuciánství, taoismus. Tradiční medicína spojená s lunárním kalendářem a akupunkturou. 41 památek UNESCO (Velká čínská zeď – jeden z nových divů světa, Letní palác, imperiální paláce a hrobky dynastie Ming, paláce Potala v Tibetu), tarakotová armáda Xian, nejvýše položená železnice světa Peking – Lhasa. Pekingská kachna, nudlové polévky, rýže se zeleninou a plody moře, ryby a bílý, zelený i černý čaj.
INFORMACE:
- časový posun: zimní + 7 hodin / letní + 6 hodin
- měna: čínský jüan (CNY)
- letecká společnost: Turkish Airlines, Emirates, Finnair
- doba letu: 11 hodin
- český delegát: od 10 osob
- hotely se snídaní
PODNEBÍ:
Sever (např. Peking) má příjemná léta (průměrná teplota 23 °C) a studené zimy (průměrná teplota -8 °C). Hlavní turistickou sezónu má proto v létě. Východ země (např. Šanghaj) se vyznačuje subtropickým klimatem a extrémně horkým létem. Proto se odporučuje navštívit tuhle část Číny na podzim a na jaře. Jih země se navštěvuje celoročně díky svému subtropickému až tropickému klimatu. Pro západ země je typické vysokohorské podnebí. Průměrné teploty se pohybují tak jako na severe kolem 23 °C v létě a –10 °C v zimě.
JAZYK:
Úředním jazykem je čínština (mandarínština, kantonština). Angličtinou se domluvíte pouze v turistických oblastech.
MĚNA A VÝMĚNA PENĚZ:
Měnou je renminbi yüan (nebo i kuai), co v překladu znamená lidové peníze. Jeden yüan se dělí na 10 jiao a jeden jiao se dělí na 10 fenů. Čínsky yüan není volně směnitelnou měnou, a proto se peníze mění až po příletu do Číny, a to pouze v bance.
ELEKTŘINA:
220 V, 50 Hz; používají se zástrčky evropského, australského a amerického typu.
VÍZUM A VSTUPNÍ FORMALITY:
Je potřeba mít pas s platností minimálně 6 měsíců a turistické vízum, o které je možné zažádat přes vízové centrum v Praze. Je zakázáno vyvážet domácí měnu, předměty historické a kulturní hodnoty, vzácné živočichy a rostliny.